Домен (доменне ім'я) – це рядок тексту, який відповідає цифровій IP-адресі, яка використовується для доступу до веб-сайту з клієнтського програмного забезпечення. Говорячи простою мовою, доменне ім’я – це текст, який користувач вводить у вікно браузера, щоб перейти на певний веб-сайт. Наприклад, ім’я домену Google – «google.com».
Справжня адреса веб-сайту – це складна цифрова IP-адреса (наприклад, 103.21.244.0), але завдяки DNS користувачі можуть вводити зрозумілі для людини доменні імена та направлятися на веб-сайти, які вони шукають. Цей процес відомий як DNS-пошук.
Хто керує доменними іменами?
Усі доменні імена управляються реєстрами доменів, які делегують резервування доменних імен реєстраторам. Будь-хто, хто хоче створити веб-сайт, може зареєструвати доменне ім’я в реєстратора, і наразі зареєстровано понад 300 мільйонів доменних імен.
Яка різниця між ім’ям домену та URL-адресою?
Уніфікований покажчик ресурсу (URL), який іноді називають веб-адресою, містить доменне ім’я сайту, а також іншу інформацію, включаючи протокол передачі та шлях. Наприклад, в URL-адресі «https://html-css.co.ua/glossary/» «html-css.co.ua» – це доменне ім’я, тоді як « https » – це протокол, а «/glossary/» – це шлях до певної сторінки на веб-сайт.
З яких частин складається доменне ім’я?
Доменні імена зазвичай розбиваються на дві або три частини, кожну з яких розділено крапкою. Якщо читати справа наліво, ідентифікатори в доменних іменах змінюються від найбільш загальних до найбільш конкретних. Розділ праворуч від останньої крапки в доменному імені є доменом верхнього рівня (TLD). До них належать «загальні» домени верхнього рівня, такі як «.com», «.net» і «.org», а також домени верхнього рівня для окремих країн, наприклад «.ua» (Україна), «.de» (Німеччина), «.jp» (Японія), «.it» (Італія) і «.uk» (Великобританія).
Ліворуч від TLD знаходиться домен другого рівня (2LD), а якщо є щось ліворуч від 2LD, це називається доменом третього рівня (3LD). Давайте розглянемо кілька прикладів:
Для імені домену Google у США, «google.com»:
- «.com» – це домен верхнього рівня (найзагальніший)
- «google» – це 2LD (найбільш конкретний)
Але для імені домену Google UA, «google.com.ua»:
- «.ua» – це домен верхнього рівня (найзагальніший)
- «.com» – це 2LD
- «google» – це 3LD (найконкретніший)
Як захистити доменне ім’я
Після того, як доменне ім’я було зареєстровано в реєстратора, цей реєстратор відповідає за сповіщення реєстранта про завершення терміну дії домену та надання йому можливості поновити, гарантуючи, що вони не втратять своє доменне ім’я. У деяких випадках реєстратори зловживають доменними іменами своїх користувачів із вичерпаним терміном дії , купуючи ці домени після закінчення терміну їх дії, а потім продаючи їх початковому реєстранту за непомірно високою ціною. Важливо вибрати чесного та надійного реєстратора, щоб уникнути подібних хижацьких дій.